fbpx

Jak działa system opustów?

Jeśli myślisz o tym by zostać prosumentem i założyć sobie instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci energetycznej (tzw. On Grid) zapewne zastanawiasz się jak będzie wyglądała kwestia rozliczenia energii z zakładem energetycznym.

Załóżmy że w piękny słoneczny dzień zainstalowałeś na swoim dachu instalacje o mocy 7 kWp. Z uwagi na fakt iż przestałeś martwić się dużym zużyciem energii postanowiłeś kupić sobie klimatyzator. Bieżące zużycie w Twoim domu w ciągu dnia wynosi ok. 5 kwh. Instalacja o mocy 7 kWp powinna wyprodukować dziennie około ok. 17 kwh, w związku z czym po odjęciu bieżącego zużycia, 13 kwh trafia do sieci energetycznej – na odebranie energii z sieci mamy 12 miesięcy.

Teraz załóżmy że nadchodzi noc, a instalacja nie produkuje prądu – z pomocą przychodzi energia którą magazynowałeś wcześniej w sieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, przy instalacjach poniżej 10 kWp możemy odzyskać 80% przekazanej wcześniej energii do sieci, czyli w tym przypadku odbierzesz z sieci hipotetyczne 10,4 kwh.