Przed przystąpieniem do inwestycji w instalację, należy dowiedzieć się ile paneli fotowoltaicznych właściwie potrzeba, by nasz dom, firma czy gospodarstwo osiągnęło niezależność elektryczną. Proces ten jest bardzo istotny, gdyż montaż zbyt małej ilości paneli, doprowadzi tylko do nieznacznego zmniejszenia kosztów za prąd. Z drugiej strony montując ich zbyt dużą ilość, znacząco podwyższamy końcową sumę za całą instalację, a tym samym termin jej zwrotu. Na co warto zwrócić uwagę?

Ile energii zużywa budynek?

Pierwsze co powinniśmy zrobić, to obliczyć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla naszego domu. W tym celu najlepiej porównać koszty za prąd z kilku ostatnich lat, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego, wraz z przewidywanymi podwyżkami cen. Dzięki temu jesteśmy w stanie przybliżyć znacząco wartość i koszt, który musimy ponieść przy montażu paneli słonecznych.

Kiedy wartość została już obliczona, trzeba również wiedzieć ile paneli fotowoltaicznych, należy zamontować, by nie produkować nadwyżek energii lub jej zbyt małej ilości. Przyjmuje się, że 1kW odpowiada 3 panelom, jednak ich dokładna produkcja elektryczna wynosi 0.31kWp. Od razu chcemy zaznaczyć, że przesyłając energię do dystrybutora, otrzymujemy jedynie 80% z całości, dlatego musimy zainwestować w tyle paneli, by ich całkowita wartość produkcyjna była o 20% wyższa niż zapotrzebowanie budynku.

Problem z obliczeniem rocznego zużycia energii może być szczególnie dotkliwy dla nowych inwestycji, które mogą tylko przewidzieć z dużym marginesem błędu, ile prądu będą zużywać mieszkający. W tym wypadku trzeba uwzględnić planowane użycie na podstawie urządzeń energochłonnych, domniemanej ilości mieszkańców nieruchomości oraz ceny energii elektrycznej w danej lokalizacji.

Aby mieć pewność co do liczby paneli, która jest nam niezbędna, warto zgłosić się do profesjonalistów takich jak my. Jesteśmy obecni na rynku już od wielu lat i bez trudu obliczymy co do panelu Twoje zapotrzebowanie.

Ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na dachu?

Jeśli odpowiedzieliśmy sobie już na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję, trzeba jeszcze określić czy w ogóle zmieszczą się one na dachu budynku. 1kW, czyli mniej więcej montaż 3 paneli, zajmuję powierzchnię 4,5m2. W przypadku, kiedy nasza sytuacja wymaga 10, 20 lub nawet 50 kW, bardzo możliwe, że nie pomieści on instalacji takich rozmiarów. 

Wiedząc już, ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na naszym dachu i że nie pokryją one rocznego zapotrzebowania, a tym bardziej 20% nadwyżki, warto zainteresować się rozwiązaniami takimi jak: montaż paneli słonecznych na balkonie, na tarasie czy osobnej konstrukcji ulokowanej na naszej działce. Wtedy mamy pewność, że nie inwestujemy na marne i nasza nieruchomość osiągnie niezależność elektryczną.