Najczęściej zadawane pytania

Czy w Polsce jest wystarczająco dużo słońca?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w Polsce są naprawdę dobre warunki na instalację fotowoltaiczną. Naszą przewagą jest dobry poziom nasłonecznienia oraz umiarkowany klimat. W miejscach gdzie temperatura jest wyższa, panele mimo większej ilości promieni słonecznych, pracują z mniejszą wydajnością. Doskonałym dowodem na słuszność tej tezy, jest fakt, iż nasi niemieccy sąsiedzi mają bardzo podobne warunki, a są jednym z liderów pod względem ilości instalacji fotowoltaicznych.

Gdzie montować instalację fotowoltaiczną?

Swoją własną elektrownie można zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Skierowanie paneli pod kątem 35 stopni w stronę południową, zapewni największy uzysk. O ile w przypadku gruntu, takie ułożenie paneli nie stanowi problemu, tak w przypadku dachów, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Instalacja skierowana na wschód/zachód, będzie produkować 10-15% mniej względem południowej ekspozycji.

Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

Ostatecznym celem własnej elektrowni jest wyprodukowanie wystarczająco dużo energii, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne i przestać płacić za prąd. Musimy zatem wiedzieć ile energii zużywaliśmy na przestrzeni roku do tej pory. Dodatkowo, instalacje należy przewymiarować tak, by zaspokoić również Zakład Energetyczny, gdyż w zamian za możliwość “magazynowania energii” (system opustów), Zakład Energetyczny pobiera 20% lub 30% nadwyżki którą eksportujemy do sieci. Ilość energii jaką produkuje system solarny jest uwarunkowana przez wiele czynników, takich jak: kąt nachylenia paneli, azymut, nasłonecznienie, zacienienie, temperatura, średnia prędkość wiatru oraz rodzaj zastosowanych komponentów. Wobec tak dużej ilości zmiennych, niezbędne jest przeanalizowanie każdego z przypadków indywidualnie.

Co zawiera cena instalacji od ilepaneli.pl?

Zajmujemy się kompleksową realizacją od A do Z, czyli:
– Projekt instalacji z wizualizacją 3D
– Dostarczenie komponentów
– Montaż instalacji
– Przyłączenie instalacji do sieci (wszelkie formalności)
– Pomoc w uzyskaniu dotacji
– Obsługa posprzedażowa

Czy fotowoltaika jest odporna na warunki atmosferyczne?

Jak najbardziej. Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest odporna na podmuchy wiatru, uderzenia gradu czy też wahania temperatury. Śnieg również nie stanowi wyzwania dla instalacji, gdyż panele jak każde urządzenie elektryczne podczas pracy, nagrzewają się. Dzięki temu oraz dzięki powierzchni hydrofobowej, śnieg po prostu ześlizguje się z paneli.

Masz więcej pytań?

Jeżeli jakikolwiek aspekt związany z instalacjami fotowoltaicznymi, nie jest dla Ciebie jasny, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie i wątpliwość. Naszym priorytetem jest to, by każdy Klient podejmował świadome decyzje, a jest to możliwe jedynie, gdy posiada wystarczające zrozumienie zagadnienia.

Skontaktuj się z nami

Zdobądź wiedzę

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Platformy Edukacyjnej. Umieszczamy tam pomocne artykuły, które w prostych słowach wyjaśniają nawet najbardziej zawiłe tematy związane z instalacjami fotowoltaicznymi, odnawialnymi źródłami energii oraz rozwiązaniami z zakresu energooszczędności.

Przejdź do Platformy edukacyjnej